Praktický rádce

Dřevěné podlahy

ODPOVĚĎ: Z dlouholeté praxe doporučujeme použít stěrkovací hmotu, ale musíte dodržet následující zásady. U dřevěných podlah je podklad vystaven obrovským tlakům, které vznikají při bobtnání nebo sesychání vrchní vrstvy prkna při změně vlhkosti. Proto pevnost stěrky by měla být větší než pevnost lepidla a musí být zajištěno dokonalé spojení betonové mazaniny a stěrky vhodným penetračním nátěrem.

Při vyrovnání podkladu pouze lepidlem je potřeba si uvědomit, že lepidlo má při větší vrstvě horší vlastnosti po vytvrdnutí než stěrkovací hmota, déle vysychá a výpary mohou způsobit závažné vady v povrchové úpravě dřevěného prkna.

ODPOVĚĎ: Tuto variantu lze samozřejmě realizovat, ale musí se dodržet všechna předepsaná kriteria:

 • podlahové topení musí být projektováno na konkrétní tloušťku dřeva
 • plochy, které nejsou rovnoměrně vytápěny podlahovým topením, musí být odděleny dilatační spárou
 • před nalepením musí být proveden předepsaný topný režim, nejdříve však za měsíc po zabetonování
 • náběh topení, zejména při zahájení topné sezóny, musí být pozvolný s ohledem na dřevo

ODPOVĚĎ: Fáze, jinak také „V“ drážka neboli zkosená hrana je jemné zaoblení podélných i příčných hran prken, které zvýrazní každý kus prkna a eliminuje případné nepravidelné optické rýsování spár.

Naše společnost používá pro povrchové úpravy produkty OSMO – tvrdé voskové oleje, které v jednom výrobku jedinečným způsobem spojují výhody přírodních olejů a vosků. Povrch je po aplikaci tvrdého voskového oleje nenáchylný k zašpinění, odpuzuje vodu, je odolný proti oděru a příjemný na dotyk.

TRADIČNÍ NÁTĚROVÝ SYSTÉM NA BÁZI OLEJE LAKY A NÁTĚROVÝ SYSTÉM NA BÁZI VODY NÁTĚROVÝ SYSTÉM NA BÁZI OLEJE A VOSKU
system-olej

 • chrání dřevo zevnitř
 • nevytváří film
 • netvoří žádné ochranné povrchy
system-voda

 • chrání dřevo z vnějšku
 • vytváří film
 • vytvoří silnou vrstvu
system-osmo

 • chrání dřevo zevnitř i z vnějšku
 • nevytváří film
 • vytvoří ochranný povrch
VÝHODY BÁZE OLEJE

 • nátěr pronikne do dřeva
 • oživí dřevo
 • lze ho jednoduše a částečně renovovat
 • neodprýskává, nepraská a neodlupuje se
VÝHODY BÁZE VODY

 • nátěr je na povrchu dřeva
 • dobrá odolnost vůči kapalinám
 • ochrana před oděrem
 • snadná údržba
VÝHODY BÁZE OLEJE A VOSKU

 • olej pronikne do dřeva a vosk tvoří ochranný voskový povrch s otevřenými póry
 • oživí dřevo
 • lze ho jednoduše a částečně renovovat
 • neodprýskává, nepraská a neodlupuje se
 • dobrá odolnost vůči kapalinám
NEVÝHODY BÁZE OLEJE

 • špatná odolnost vůči kapalinám
 • náročná údržba

Kvůli nízké odolnosti vůči kapalinám mohou rychle vzniknout nepěkné skvrny od vody.

NEVÝHODY BÁZE VODY

 • renovace je možná pouze po předchozím obroušení
 • povrch nelze částečně renovovat
 • nátěr odprýskává, praská a odlupuje se

K renovaci podlahy musí být lakovaný povrch nejdříve obroušen.

JEDEN PRODUKT, VŠECHNY VÝHODY JSOU SJEDNOCENÉ
Dokonalý povrch, snadná renovace, dobrá odolnost proti kapalinám.

Konečný výběr povrchové úpravy však necháváme na zákazníkovi a na prostorách, do kterých svoji novou dřevěnou podlahu chce dát.

ODPOVĚĎ: Vznik spár ve dřevě je problém, který řešily již generace před námi. V době topné sezóny se klimatické podmínky často mění, relativní vlhkost v té době v místnosti je 25 – 45 % místnosti a výkyvy tepla a zimy mají za následek, že dřevo „pracuje“ – to znamená, že bobtná a smršťuje se.

Při méně než 50% relativní vlhkosti vzduchu vznikají mezi parketami spáry. Vznik spár lze omezit použitím zvlhčovačů vzduchu. Ty by měly být dimenzovány tak, aby relativní vlhkost vzduchu v místnosti neklesla pod 50 %.

Dřevu nevadí stálá větší či menší vlhkost, ale největší zdroj problémů jsou její výkyvy. Odtud platí, že změna relativní vlhkosti prostředí by neměla být v žádném případě větší než 30 %. To je třeba si uvědomit, když se rozhodujete, kam si vlastně dřevěnou podlahu chcete pořídit. Pokud je to do novostaveb či do prostor se zvýšenou vlhkostí (chalupy, chaty…) V takovém případě je velmi důležité, aby se materiál před samotnou pokládkou zaklimatizoval, aby se sžil s prostředím, do kterého ho budete pokládat. Pak by neměly být žádné problémy s deformací dřevěné podlahy.

Poslední radou je, poraďte se před pokládkou dřevěné podlahy s naší společností. Máme v tom dlouholeté zkušenosti a rádi Vám poradíme, jaký typ, povrchovou úpravu atd… si do Vašeho bytu, domu dát. A věříme, že budete maximálně spokojeni nejen s naší realizací pokládky, ale v neposlední řadě i s maximálním využitím jedinečného přírodního materiálu – dřeva na podlaze.

ODPOVĚĎ: Máte-li velké místnosti, je obvykle nejvhodnější podlaha prkenná anebo poloprkenná (užší) podlaha. Plochy jsou potom vnímány jako vzdušnější a otevřenější. Je možné si také vybrat třídění povrchu (suky, kresba) a ovlivnit tak atmosféru místnosti. Podlaha na sebe vzájemně působí s celkovým uspořádáním interiéru. Záleží třeba na tom, zda je světlá, jaké jsou materiály na stěnách a stropu a jak vypadají. Styl, který si pro místnost zvolíte, může rovněž ovlivnit základní atmosféru, kterou vytváříte. Naše rada proto zní: velké místnosti = velké vzory.

ODPOVĚĎ: Přirozené světlo, velikost oken, další osvětlení a orientace jsou některé body, které mohou ovlivnit volbu barvy dřevěné podlahy. Tmavá podlaha pohlcuje spoustu světla a rovněž ovlivňuje prostorový dojem místnosti. Zároveň může tmavá podlaha vytvářet ve velkých místnostech atmosféru tepla a pohodlí. Světlý koberec na tmavé podlaze spojuje místnost se stěnami světlé barvy. Podlaha ze světlého dřeva odráží světlo a zvyšuje prostornost a může vytvářet dramatický kontrast k tmavým detailům designu. Naleštěné a zářivé podlahy odrážejí sluneční světlo a rozptylují je více než podlahy opatřené matným lakem nebo olejem.

ODPOVĚĎ: Směr podlahy ovlivňuje atmosféru místnosti. Přirozený směr je obvykle podélný, ale samozřejmě záleží také na konkrétních rozměrech místnosti. Pokud je místnost dost velká a rovnostranná s okny a zdrojem přirozeného světla pouze z jedné strany, doporučujeme pokládat podlahu ve směru k oknu a dennímu světlu. Dojde tak k rovnoměrnému osvětlení celé podlahy a spoje budou mnohem méně znatelné.

Laminátové podlahy

Vzhledem k pevnosti a uzavřenosti horní vrstvy laminátu se na něm neusazuje prach a dokonalé spojení laminátových lamel zamezuje usazování prachu. Důležitou součástí je i pravidelné čištění a tím nemohou roztoči a jiné částice přežít a vyvolat alergické reakce.

Může to mít několik důvodů, ale jedním z nejdůležitějších jsou špatná pokládka podlahy a menší relativní vlhkost vzduchu v místnosti. Doporučená relativní vlhkost vzduchu je 55 – 60%.

Doporučujeme, aby drápky psů, koček a jiných domácích zvířat byly pravidelně stříhány, tím se podstatně sníží možnost poškrábání laminátové podlahy. Moč a ostatní výkaly musí být okamžitě odstraněny. Laminátová podlaha musí být následně okamžitě vyčištěna.

Laminátové podlahy kombinací s jakýmkoliv typem podložky lze používat v prostorách s podlahovým topením, aniž by to vedlo k vyšším nákladům na energii. Nicméně je lepší zajistit, aby tepelný odpor (R) byl nižší než 0,15 m²K/W. Je dobré v tomto případě požádat o radu odborníka.

Na laminátovou podlahu lze bez problémů postavit těžké předměty (např. skříně, kuchyňské linky, stoly atd…) za předpokladu, že podložka je odolná proti tlaku (to znamená, tloušťka podložky a její pružnost v tlaku se v průběhu času nemění). Co se týká koleček na kancelářských židlích, je dobré použít kolečka speciálně vyráběna pro laminátové nebo dřevěné podlahy.

Při pokládání laminátové podlahy je podložka nutná. Podložka slouží nejen pro vyrovnání podlahy a odstranění drobných povrchových vad (maximálně však do 2 mm). Použitím správné podložky do velké míry ovlivňuje akustický komfort položené laminátové podlahy. Podrobněji můžeme říci, že:

 • Pokud si přejeme snížit hluk způsobený chozením v místnosti, kde je položená laminátová podlaha (= odrazový zvuk), potřebujeme objemné množství těžkého materiálu, protože toto množství bude absorbovat zvuk.
 • Pokud si přejeme snížit hluk způsobený chozením, který se přes podlahu dostává k sousedům pod námi (= přenos zvuku), potřebujeme lehce pružný materiál, protože vzduch je dobrý zvukový izolátor.
 • Některé podložky nabízejí kompromisní řešení pro snížení zvuku odrazu a přenosu.

Laminátová podlaha vyžaduje minimální údržbu, a proto snadno se uklízí. Nejprve je dobré podlahu vysát vysavačem, který musí mít parketový kartáč. Pokud ho nemá, nasadíme hubici s kartáčem. Pak podlahu setřeme vlhkým hadrem, nejlépe z mikrovlákna. Laminátovou podlahu můžete čistit také vysavačem za předpokladu, že u vysavače máte parketový kartáč nebo nasadíte hubici s kartáčem.

Většinu skvrn lze snadno odstranit lehce navlhčeným hadrem či pomocí malého množství acetonu na čistém hadříku. Pokud jste vylili na podlahu něco mastného, doporučujeme smíchat v kbelíku asi 2 ml citronové šťávy nebo octa s čistou vodou (5-10 litrů) a laminátovou podlahu vytřít vlhkým hadrem. Pokud mastnotu nesetřeme na poprvé, opakujte čištění několikrát za sebou.