Článek pochází z časopisu PROFI Podlahy 4/2019

PRO OBJEKT S BOHATOU HISTORIÍ VYROBILA PODLAHY SPOLEČNOST TOR-IN

Trauttmannsdorfský nebo také Trčkův palác je klasicistní objekt, který se nachází v Loretánské ulici na Hradčanech. Je chráněn jako národní kulturní památka ČR a má bohatou historii. V posledních třech letech byl kompletně rekonstruován a od druhé poloviny letošního roku zde budou sídlit některé útvary Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Místem na Hradčanech, kde Trauttmannsdorfský palác stojí, kráčela historie. Bylo zastavěno už ve 14. století, kdy se tu nacházela řada měšťanských domů, z nichž jeden patřil také Petru Parléřovi a jiné jeho synům. Pozice pro ně jistě výhodná, na své hlavní pracoviště, katedrálu sv. Víta, to odtud neměli daleko. V 15. století mnoho z těchto domů vyhořelo a bylo opuštěno. V 16. století byl na scelených parcelách postaven jeden dům se zahradami, který v 60. letech 16. století patřil Šlikům, po nich Kinským a na počátku následujícího století Lobkowiczům. Na přelomu 16. a 17. století byl vrcholně renesančně přestavěn. Poté byl v držení Harrachů a Trčků z Lípy. Ve 30. letech 17. století jej získali Trauttmannsdorfové, kteří jej v poloviněstoletí přestavěli ve stylu raného baroka. Další úpravou prošel na počátku 18. století ve stylu vrcholného baroka. Trauttmannsdorfové palác vlastnili do počátku 19. století. Brzy poté byl přeměněn v nájemní dům. V roce 1830 v něm byla zřízena donucovací pracovna a v roce 1872 v části objektu věznice. Donucovací pracovna zde byla do 40. let 20. století.

Rozlehlý komplex je tvořen několika nepravidelně uspořádanými křídly, dvěma nádvořími, hospodářským dvorem a zahradou. Jeho vnitřní dispozice plně vyhovuje plánovanému využití na kancelářské prostory, které se zde chystají. Součástí rekonstrukce bylo i položení celkem 2300 m² dřevěných podlah, které vyráběla, dodávala a realizovala společnost TOR-IN spol. s r.o.

Ing. Tomáše Rice ml., marketing&sales manažera společnosti jsme se zeptali, jaké podlahy z jejich sortimentu byly pro Trauttmannsdorfský palác vybrány „Jde o podlahu EXTORI, což je naše vlastní značka, konkrétně zde byl zvolen masivní dub ve formátu 21 x 145 x 500–2200 mm v třídění B–C s povrchovou úpravou tvrdým voskovým olejem. Jako podkladní konstrukce byl použit náš vlastní tzv. TOR-P3, který je kompletně založen na dřevěných materiálech. Celá konstrukce je tvořena kvalitně vysušenými jehličnatými dřevinami, jako jsou smrkové trámy a borová prkna. Vzhledem k rozsahu rekonstrukce, která probíhala na etapy, i rozsahu prací probíhala realizace od poloviny roku 2016 až do jara 2019. Nyní je vše již kompletně hotovo a připraveno pro svůj nový účel.“